Skip to content
Brownell Talbot
Navbar
Calendar
Today
September 2022
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
April 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
28
29
30
31
1
10:15am
Golf: G/V
@Tara Hills Golf Course
3:15pm - 4:00pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:00pm
Soccer - 1st/2nd girls
@Practice Field
Practice
3:30pm
Cross Country: V
@Sycamore Farms (Junk Stock)
4:00pm - 5:30pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
4:00pm
Tennis: B/V
@Duchesne Academy
4:00pm
Volleyball: G/MS
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
B match followed by A match
4:30pm - 5:10pm
Soccer - 1st/2nd boys
@Playground
Practice
5:00pm - 6:00pm
Football Varsity - Practice
@Practice Field
Flag football skills K-6
5:30pm - 6:30pm
Volleyball - 5th/6th grade
@Lower School Gym
Practice
6:00pm - 6:30pm
Flag football - 5th/6th
@Practice Field
Practice
2
NO SCHOOL
7:00pm
Football: B/V
@Cross County High School
3
9:00am
Volleyball: G/V
@Weeping Water High School
10:00am
Softball: G/V
@Hackberry Park Softball Complex
4
5:30pm - 6:30pm
Lifeline Elite Sports
@Scott Gymnasium
5
NO SCHOOL
10:00am - 11:30am
Volleyball Varsity - Practice
@Scott Gymnasium
4:00pm - 6:00pm
Football Varsity - Practice
@Skutt Field
6
3:00pm
Golf: G/V
@Warren Swigart Golf Course
3:15pm - 4:15pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:15pm
Flag football - 3rd grade
@Practice Field
Practice
4:00pm - 5:30pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
4:00pm
Tennis: B/JV
@Duchesne Academy
4:00pm
Tennis: B/V
@Churchich Park
4:00pm
Volleyball: G/MS
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
B match followed by A match
4:15pm - 5:30pm
Volleyball - 3rd/4th grade
@Lower School Gym
Practice
4:30pm
Softball: G/JV
(Cancelled)
@Omaha Northwest High School
5:00pm
Volleyball: G/JV
@Fort Calhoun High School
6:00pm - 7:00pm
Flag football - 5th/6th
@Practice Field
Practice
6:00pm
Softball: G/V
@Omaha Northwest High School
6:00pm
Volleyball: G/V
@Fort Calhoun High School
7
3:15pm - 4:00pm
Flag football - 4th grade
@Practice Field
Practice
3:15pm - 4:00pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:15pm
Flag football - 3rd grade
@Practice Field
Practice
4:00pm - 5:30pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
4:00pm - 5:30pm
Volleyball MS - Practice
@Lower School Gym
4:00pm - 5:30pm
Volleyball Varsity - Practice
@Scott Gymnasium
5:00pm
Softball: G/JV
@Dill Softball Complex
5:30pm - 6:30pm
Flag Football - 2nd grade
@Practice Field
Practice
6:00pm - 8:00pm
Cheerleading
@Scott Gymnasium
6:30pm - 9:30pm
Lifeline Elite Sports
@Lower School Gym
6:30pm
Softball: G/V
@Dill Softball Complex
8
3:15pm - 4:00pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:00pm
Soccer - 1st/2nd girls
@Practice Field
Practice
4:00pm
Cross Country: V
@Lake Wanahoo
4:00pm - 5:30pm
Volleyball MS - Practice
@Lower School Gym
4:30pm - 5:10pm
Soccer - 1st/2nd boys
@Playground
Practice
5:00pm
Football: B/MS
@Brownell Talbot School
Skutt Field
5:00pm
Volleyball: G/V
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
5:30pm - 6:30pm
Flag football - 5th/6th
(Cancelled)
@Practice Field
Practice
5:30pm - 6:30pm
Volleyball - 5th/6th grade
@Lower School Gym
Practice
9
3:15pm - 4:15pm
Raider Zone
@Lower School Gym
4:00pm - 5:00pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
7:00pm
Football: B/V
@Brownell Talbot School
Skutt Field
8:00pm
Volleyball - 5th/6th grade
6th grade match at Fort Calhoun Elementary 1020 Monroe Street, Fort Calhoun, NE
10
9:00am
Softball: G/V
(Cancelled)
@Dill Softball Complex
9:00am
Volleyball - 3rd/4th grade
3rd grade match at St. Patrick's
9:00am
Volleyball - 3rd/4th grade
@Scott Gymnasium
4th grade match vs. Holy Cross
9:45am
Volleyball: G/MS
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
vs. Trinity Classical Acad. (B team)
10:00am
Football: B/MS
@St. Robert Bellarmine
10:30am
Volleyball: G/MS
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
A team
1:00pm
Volleyball - 5th/6th grade
5th grade match at St. Patrick
4:00pm
Volleyball: G/MS
@St. Patrick's Catholic School
A team
11
2:00pm
Volleyball: G/MS
@St Bernard School
A team
2:00pm
Volleyball - 5th/6th grade
@Scott Gymnasium
5th grade match vs. St. Cecilia
3:00pm - 6:00pm
Cheerleading
Practice at Cheer athletics
6:00pm - 7:30pm
BB
@Scott Gymnasium
Open gym
12
TBD
Golf: G/V
@Knolls Golf Course
3:15pm - 4:00pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:00pm
Soccer - 1st/2nd girls
@Practice Field
Practice
4:00pm
Football: B/MS
@Brownell Talbot School
Skutt Field
4:00pm
Tennis: B/V
@Orchard Park
4:00pm - 5:30pm
Volleyball MS - Practice
@Lower School Gym
5:00pm
Softball: G/JV
@Westgate Softball Complex
5:00pm
Volleyball: G/JV
@Mead Jr./Sr. High School
5:30pm - 6:30pm
Flag football - K-1
@Practice Field
Practice
5:30pm - 6:30pm
Volleyball - 5th/6th grade
@Lower School Gym
Practice
5:45pm
Football: B/JV
(Changed)
@Brownell Talbot School
Skutt Field
7:00pm - 9:00pm
Lifeline Elite Sports
@Lower School Gym
13
3:15pm - 4:15pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:15pm
Flag football - 3rd grade
@Practice Field
Practice
4:00pm - 5:30pm
Football 7-8 - Practice
(Cancelled)
@
Multiple Location
4:00pm
Tennis: B/V
@Ralston High School
4:15pm - 5:30pm
Volleyball - 3rd/4th grade
@Lower School Gym
Practice
4:45pm
Volleyball: G/MS
(Changed)
@Douglas County West Elementary
B match followed by A match
5:00pm
Softball: G/JV
@Westgate Softball Complex
5:45pm
Volleyball: G/JV
(Changed)
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
2 sets only
6:00pm - 7:00pm
Flag football - 5th/6th
@Practice Field
Practice
6:30pm
Softball: G/V
@Westgate Softball Complex
6:30pm
Volleyball: G/V
(Changed)
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
14
3:00pm
Golf: G/V
@Miracle Hills Golf Course
3:15pm - 5:00pm
Chess Club
@PE Classroom
3:15pm - 4:00pm
Flag football - 4th grade
@Practice Field
Practice
3:15pm - 4:00pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:15pm
Flag football - 3rd grade
@Practice Field
Practice
4:00pm - 5:30pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
4:00pm - 5:30pm
Volleyball MS - Practice
@Lower School Gym
5:00pm
Softball: G/JV
@Westgate Softball Complex
5:30pm - 6:30pm
Flag Football - 2nd grade
@Practice Field
Practice
6:00pm - 8:00pm
Cheerleading
@Scott Gymnasium
6:30pm - 9:30pm
Lifeline Elite Sports
@Lower School Gym
6:30pm
Softball: G/V
@Westgate Softball Complex
15
3:15pm - 4:00pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:00pm
Soccer - 1st/2nd girls
@Practice Field
Practice
4:00pm - 5:30pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
4:00pm
Tennis: B/JV
@Duchesne Academy
4:00pm
Tennis: B/V
@Elkhorn High School
4:00pm - 5:30pm
Volleyball MS - Practice
@Lower School Gym
4:30pm - 5:10pm
Soccer - 1st/2nd boys
@Playground
Practice
5:00pm
Cross Country: V
@Blair High School
5:00pm - 6:00pm
Football Varsity - Practice
@Practice Field
Flag football skills K-6
5:00pm
Volleyball: G/JV
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
5:30pm - 6:30pm
Volleyball - 5th/6th grade
@Lower School Gym
Practice
6:00pm - 6:30pm
Flag football - 5th/6th
@Practice Field
Practice
6:30pm
Volleyball: G/V
(Changed)
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
16
3:15pm - 4:15pm
Raider Zone
@Lower School Gym
4:00pm - 5:00pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
4:00pm - 5:00pm
Volleyball MS - Practice
@Scott Gymnasium
5:30pm
Volleyball: G/MS
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
A team
6:00pm
Volleyball - 3rd/4th grade
4th grade match at St. Robert
6:30pm
Volleyball - 3rd/4th grade
@Scott Gymnasium
3rd grade match vs. Bergan
7:00pm
Football: B/V
@Mead Jr./Sr. High School
17
9:00am
Softball: G/V
@David City Ball Complex
9:00am
Volleyball: G/V
@Tekamah-Herman High School
9:00am
Volleyball - 5th/6th grade
6th grade match at Lifegate C.
10:00am
Football: B/MS
(Postponed)
@Roncalli Catholic High School
10:00am
Tennis: B/V
(Rescheduled)
@South Sioux City High School
1:00pm
Volleyball: G/MS
@Concordia Jr/Sr High School
A team
18
2:00pm
Volleyball - 5th/6th grade
@Scott Gymnasium
5th grade match vs. St. Vincent
3:00pm
Volleyball - 5th/6th grade
@Scott Gymnasium
6th grade match vs. St. Vincent
6:00pm - 7:30pm
BB
@Scott Gymnasium
Open gym
19
9:00am
Golf: G/V
@Nebraska City - Wildwood Golf Course
3:15pm - 4:00pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:00pm
Soccer - 1st/2nd girls
@Practice Field
Practice
4:00pm - 5:30pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
4:00pm - 5:30pm
Volleyball MS - Practice
@Lower School Gym
4:30pm
Cross Country: V
@Ashland-Greenwood High School
5:00pm
Softball: G/JV
@Westgate Softball Complex
5:30pm - 6:30pm
Flag football - K-1
@Practice Field
Practice
5:30pm - 6:30pm
Volleyball - 5th/6th grade
@Lower School Gym
Practice
6:00pm
Football: B/JV
(Cancelled)
@Cedar Bluffs High School
6:30pm
Softball: G/JV
@Westgate Softball Complex
7:00pm - 9:00pm
Lifeline Elite Sports
@Lower School Gym
20
7:15am - 7:45am
GBB
@Scott Gymnasium
Open gym
3:00pm
Golf: G/V
@Tara Hills Golf Course
3:15pm - 4:15pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:15pm
Flag football - 3rd grade
@Practice Field
Practice
4:00pm - 5:30pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
4:00pm
Tennis: B/V
@Elkhorn North High School
4:00pm - 5:30pm
Volleyball MS - Practice
@Scott Gymnasium
4:15pm - 5:30pm
Volleyball - 3rd/4th grade
@Scott Gymnasium
Practice
5:00pm
Softball: G/JV
(Cancelled)
@Westgate Softball Complex
6:00pm - 7:00pm
Flag football - 5th/6th
(Cancelled)
@Practice Field
Practice
6:00pm
Volleyball: G/JV
@Mead Jr./Sr. High School
6:30pm
Softball: G/V
@Westgate Softball Complex
7:00pm - 8:30pm
Lifeline Elite Sports
@Lower School Gym
7:00pm
Volleyball: G/V
@Mead Jr./Sr. High School
21
3:15pm - 5:00pm
Chess Club
@PE Classroom
3:15pm - 4:00pm
Flag football - 4th grade
@Practice Field
Practice
3:15pm - 4:00pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:15pm
Flag football - 3rd grade
@Practice Field
Practice
4:00pm - 5:30pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
4:00pm - 5:30pm
Volleyball MS - Practice
@Lower School Gym
5:30pm - 6:30pm
Flag Football - 2nd grade
@Practice Field
Practice
6:00pm - 8:00pm
Cheerleading
@Scott Gymnasium
6:30pm - 9:30pm
Lifeline Elite Sports
@Lower School Gym
22
3:15pm - 4:00pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:00pm
Soccer - 1st/2nd girls
@Practice Field
Practice
4:00pm
Tennis: B/V
@Duchesne Academy
4:30pm
Cross Country: V
@North Bend Central High School
4:30pm - 5:10pm
Soccer - 1st/2nd boys
@Playground
Practice
4:30pm
Volleyball: G/MS
(Changed)
@Lourdes Central Catholic High School
5:00pm
Football: B/MS
@Lourdes Central Catholic High School
5:00pm - 6:00pm
Football Varsity - Practice
@Practice Field
Flag football skills K-6
5:00pm
Softball: G/JV
@Skutt Catholic High School
5:00pm
Volleyball: G/V
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
5:30pm - 6:30pm
Volleyball - 5th/6th grade
@Lower School Gym
Practice
6:00pm - 6:30pm
Flag football - 5th/6th
@Practice Field
Practice
6:30pm
Softball: G/V
@Skutt Catholic High School
23
3:00pm
Football: B/V
@Weeping Water City Park
3:15pm - 4:15pm
Raider Zone
@Lower School Gym
6:00pm
Volleyball - 3rd/4th grade
4th grade match at St. Gerald
6:30pm
Volleyball - 5th/6th grade
6th grade match at St. Matthew
24
Swim Team
Ryan Lochte Clinic
TBD
Tennis: B/V
@Elkhorn North High School
9:00am
Volleyball: G/MS
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
A team
9:00am
Volleyball - 5th/6th grade
5th grade match at St. Bernadette
9:45am
Volleyball: G/MS
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
B team
10:00am
Volleyball - 3rd/4th grade
3rd grade match at St. Stephen
11:00am
Football: B/MS
@Gross Catholic High School
11:30am
Volleyball - 3rd/4th grade
@Scott Gymnasium
4th grade match vs. C.A. Bees
1:00pm
Volleyball - 5th/6th grade
6th grade match at St. Gerald
4:00pm
Volleyball: G/MS
@TBA
Held at St. Stephen (A team)
25
Swim Team
Ryan Lochte Clinic
4:00pm - 6:00pm
Cheerleading
@Scott Gymnasium
6:00pm - 7:30pm
BB
@Scott Gymnasium
Open gym
26
TBD
Cross Country: V
@Kearney Country Club
9:00am
Golf: G/V
@Elmwood Golf Course
3:15pm - 4:00pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:00pm
Soccer - 1st/2nd girls
@Practice Field
Practice
4:00pm - 5:30pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
4:00pm
Tennis: B/V
@Bellevue East High School
4:00pm - 5:30pm
Volleyball MS - Practice
@Lower School Gym
5:00pm
Football: B/JV
@Brownell Talbot School
Skutt Field
5:00pm
Softball: G/JV
@Gross Catholic High School
5:30pm - 6:30pm
Flag football - K-1
@Practice Field
Practice
5:30pm - 6:30pm
Volleyball - 5th/6th grade
@Lower School Gym
Practice
6:30pm
Softball: G/V
@Gross Catholic High School
7:00pm - 9:00pm
Lifeline Elite Sports
@Lower School Gym
27
2:30pm
Golf: G/V
@Hidden Valley Country Club
3:15pm - 4:15pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:15pm
Flag football - 3rd grade
@Practice Field
Practice
4:00pm - 5:30pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
4:15pm - 5:30pm
Volleyball - 3rd/4th grade
@Lower School Gym
Practice
4:30pm
Volleyball: G/MS
@Archbishop Bergan High School
5:00pm
Volleyball: G/JV
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
6:00pm - 7:00pm
Flag football - 5th/6th
@Practice Field
Practice
6:00pm
Volleyball: G/V
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
28
3:15pm - 5:00pm
Chess Club
@PE Classroom
3:15pm - 4:00pm
Flag football - 4th grade
@Practice Field
Practice
3:15pm - 4:00pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:15pm
Flag football - 3rd grade
@Practice Field
Practice
4:00pm - 5:30pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
4:00pm - 5:30pm
Volleyball MS - Practice
@Lower School Gym
4:30pm - 5:30pm
Flag Football - 2nd grade
@Practice Field
Practice at Memorial Park baseball field
5:00pm
Softball: G/JV
@Westgate Softball Complex
6:30pm - 9:30pm
Lifeline Elite Sports
@Lower School Gym
6:30pm
Softball: G/JV
@Westgate Softball Complex
29
3:15pm - 4:00pm
Raider Zone
@Lower School Gym
3:20pm - 4:00pm
Soccer - 1st/2nd girls
@Practice Field
Practice
4:00pm
Cross Country: V
@Boys Town High School
4:00pm
Volleyball: G/MS
@Brownell Talbot School
Scott Gymnasium
B match followed by A match
4:30pm - 5:10pm
Soccer - 1st/2nd boys
(Cancelled)
@Playground
Practice
5:00pm
Football: B/MS
@Brownell Talbot School
Skutt Field
5:00pm
Softball: G/JV
@Westgate Softball Complex
5:30pm - 6:30pm
Flag football - 5th/6th
(Cancelled)
@Practice Field
Practice
5:30pm - 6:30pm
Volleyball - 5th/6th grade
@Lower School Gym
Practice
6:30pm
Softball: G/V
@Westgate Softball Complex
30
3:15pm - 4:15pm
Raider Zone
@Lower School Gym
4:00pm - 5:00pm
Football 7-8 - Practice
@
Multiple Location
7:00pm
Football: B/V
@Brownell Talbot School
Skutt Field
Homecoming
8:00pm
Volleyball - 5th/6th grade
6th grade match at St. Bernadette (location change)
1
Collapse Menu
Search
Today
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
April 2025
View by Type
-All-
Activities
Athletics
Practice
School Calendar
Room Calendar
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?